Místní potraviny apod.
Cesky...English
Sunday June 16th 2024
Welcome To Urban Garden Vítejte na stránkách UrbanGarden. Naším cílem je propagovat rostoucí pozitivní aktivity v Praze a České republice. Chceme pomoct sjednotit informace pro veřejnost a nabídnout místo pro výměnu informací o místních potravinách, receptech, zahradničení a farmách, místním podnikání atp.

Pěstování Bylinek na Okně nebo na Balkoně

Cilantro growing

Cilantro after two weeks.

Najít v Praze čerstvé bylinky bylo vždycky dobrodružství. I když mnoho obchodů s potravinami nyní nabízí bylinky v plastikových přepravkách nebo v květináčích, stupeň dostupnosti čehokoli kromě petrželky je velmi proměnlivý a dokáže přivést člověka k šílenství. Vietnamské obchody s potravinami v našem sousedství jsou zásobené o něco lépe (na Vinohradech je naším oblíbeným obchod na Slavíkově nalevo za křižovatkou s Ondříčkovou, Slavíkova 9), ale pořád jsou nespolehlivé když člověk shání koriandr, pažitku, oregano, šalvěj, mátu a bazalku.

Cilantro growing after 3 weeks

At three weeks, true leaves begin to appear.

Jedním z řešení je pěstovat si vlastní bylinky doma. Když máte to štěstí, že vlastníte slunný balkón, terasu nebo parapet, můžete proměnit staré květináče nebo kelímky na miniaturní bylinkovou zahrádku. Sazenice bylinek jako máta, šalvěj nebo oregano se dají koupit naPražské tržnici a přesadit do kelímků (ideálně 15-30 cm hluboko) s 5-8 cm zeminy na spodku. Umístěte sazeničky do připravených kelímků poté co jste lehce uvolnili kořínky a zasypte je zeminou, pak kolem rostlinek zem jemně přitlačte. Nahoře nechte asi 2,5 cm na zalévání. Zalévejte pravidelně, zvláště v horkých obdobích. Mějte na paměti, že bude možná nutné udělat malou ochranu proti větru, pokud budou rostlinky příliš vystaveny tomuto elementu.

Cilantro growing, week five.

Week five, still growing along.

Bylinky jako koriandr, bazalka a majoránka mohou být pěstovány ze semínek podle instrukcí na obalu. Náš oblíbený semínkový obchod je na I. P. Pavlova (přes ulici naproti Radosti FX), ale semínka také prodávají ve většině obchodů s potravinami v sekci ovoce a zelenina, nebo ve velkých prodejnách jako Hornbach a Bauhaus v sekci zahrada.

Inovativní a levný způsob jak si vyrobit samozalévací kontejnery s použitím dvoulitrové láhve od sodovky, novin a starého trička najdete na tady. (Anglický)

My si pěstujeme co nejvíce bylinek v létě na balkóně a pak přebytky buď usušíme nebo zamrazíme do kostek k použití během zimy. Pokud chcete bylinky zamrazit, jemně je nasekejte, smíchejte s trochou vody a směsí naplňte zásobníky na led. Když kostky zmrznou, můžete je vysypat do mrazicích tašek, zazipovat a pak je přiměřeně používat jako obvykle bylinky.

Letos v zimě chceme zkusit metodu pěstování na okně a doufáme v dobré výsledky. Pokud máte tipy a zkušenosti s pěstováním bylinek přes zimu, napište nám.

(tip na koriandr: zkusili jsme se zeptat v místních vietnamských potravinách, jestli nemají vzadu nějaký koriandr a párkrát to zafungovalo!)

Leave a Reply  • RSS